Az előző bejegyzésemben a méhnyakrákról írtam, ahol csak említés szerűen írtam a HPV-ről. De mivel ez a vírus okozza a méhnyakrák megbetegedések nagy részét és sok más rákos megbetegedésben is szerepet játszik így úgy gondoltam fontos lenne róla kicsit bővebben is beszélni. Sokan azt gondolják, hogy a HPV csak a nőkre jelent veszélyt, és sok férfi vállat vonva nem foglalkozik ezzel a betegséggel. Pedig ez nem így van! Úgyhogy minden olvasó hölgy bökje meg a párja vállát. Mert igenis foglalkoznia kell ezzel a kérdéssel neki is.
Na lássuk mivel is állunk szemben!
A humán papillómavírus, röviden a HPV egy emberi hámsejtekben szaporodó vírus, amely méhnyakrákot, és egyéb bőrdaganatokat vagy jóindulatú hámelváltozásokat okoz. Elsősorban szexuális úton terjed. Rendellenes sejtosztódást, sejtburjánzást okozhat a szervezet laphám-felületein, a kezeken, lábakon, a hangszalagon, a szájüregben és a nemi szerveken. Több mint száz típusa van, és ismereteink szerint ezek közül legalább 13 okozhat méhnyakrákot. A méhnyakrákos esetek mintegy 70 %-ért a HPV 16-os és a 18-as típusa felelős.
Hogyan terjed a HPV?
A HPV leginkább szexuális úton terjed, de már az újszülött is elkaphatja a fertőzést az anyjától (ilyenkor a légutakban alakulhatnak ki papillomatosis). Az óvszer használata csökkenti a vírussal való megfertőződés kockázatát, de nem nyújt teljes körű védelmet. Ez azért van, mert a nemi szerveket közvetlenül körülvevő bőr is vírushordozó lehet. Mivel egy apró hámsérülés is szabad utat biztosít a vírusnak, akár kézzel, fertőzött eszközökkel vagy használati tárgyakkal (pl. közös borotva) is átvihető. Tévedés, hogy csak a védekezés nélküli szex lehet a megfertőződés oka. Mivel a HPV fertőzés sok esetben nem vagy csak hosszabb lappangási idő után okoz tüneteket, így a férfiak és a nők tudtukon kívül is vírushordozók és –terjesztők lehetnek.
Kik vannak veszélyben?
A vírus a nők mellett a férfiakat is fenyegeti, hiszen a nemi szervi szemölcsök, valamint a rosszindulatú fej-nyaki és végbélnyílás körüli rák, továbbá péniszrák náluk is előfordulhat a HPV fertőzés következtében. 50% annak az esélye, hogy valaki az élete folyamán HPV-fertőzésen esik át: többségük leküzdi a vírust, de 5-10 %-nál kialakulhatnak rákos megbetegedések.
HPV fertőzés tünetei
A HPV fertőzés általában tünetmentes, átmeneti jellegű, és az esetek legnagyobb részében egyáltalán nem okoz megbetegedést. A vírus legtöbbször 1-2 év alatt magától eltűnik a szervezetből. Az erősen rákkeltő (pl. 16-os vagy 18-as) HPV-típussal történő fertőződés esetében átlagosan minden 10 ember közül egynél hosszú éveken keresztül észrevétlenül fennmarad a HPV-fertőzés a szervezetben. Fontos tudni, hogy a HPV vírusra a fertőződés után nem emlékszik az immunrendszer, így ugyanazt a HPV típust többször is el lehet kapni, akár ugyanattól a partnertől is.
HPV fertőzések klinikai tünetei:
- Kondilóma: Nemi úton terjedő jóindulatú laphám-daganat, mely akár nagyobb hámfelületekre is kiterjedő karfiolszerű növedéket okoz a kézen, nemi szerven, ajkon, végbélnyílás környékén. Lappangási ideje kb. 3 hónap.
- Gyulladás: Érintett régiókban, a szeméremtesten, végbélen felmaródás látható, a hüvelyből jellegtelen híg, enyhén gennyes folyás ürül.
Diagnózis felállítása
A diagnózis felállítás és a kezelés minden esetben orvos feladata. A szemölcsös elváltozás esetén a kezelés történhet a bőr és nemibeteg gondozóban (bőrgyógyászat), illetve ha a szemölcsök nemi szerveken találhatók akkor a nőgyógyászaton. Egyéb tünetekkel a nőgyógyászt, férfiak esetén az urológust kell felkeresni.
Kezelés
A HPV által okozott elváltozásoknak többfajta kezelési módja van.
Szemölcsök eltávolításának módjai:
- Helyileg alkalmazott jódos kezelés.
- Folyékony nitrogénes fagyasztás, mely gyors és hatékony, kevés fájdalommal járó módszer. A szemölcsök helyén a fagyasztást követően hólyag képződik, mely sterilen megnyitva néhány nap alatt gyógyul. 2-3 kezelésre is szükség lehet.
- Helyi érzéstelenítésben sebészileg eltávolíthatóak.
- Ecsetelő, leggyakrabban a szalicilsavat használják.
Méhnyakrákos elváltozás
Rákot megelőző állapotban a méhszájplasztikai műtétet alkalmazzák, a méhszáj kúp alakú kimetszését, konizációt végeznek. Ez a beavatkozás egyrészt esélyt ad arra, hogy a kóros szöveteket eltávolítsák, másrészt arra, hogy az elváltozás súlyosságát és kiterjedését mikroszkóppal megvizsgálják. Ha szövettanilag a valódi (invazív) rák kizárható, akkor kezdetben negyedévente, majd évente rákszűrő vizsgálatot végeznek. Ha a citológiai lelet tartósan normalizálódik, a beteg gyógyultnak tekintendő. Ha ismételten pozitívvá válik, a legmegnyugtatóbb megoldás a méh eltávolítása.
HPV fertőzés megelőzése
A kondilóma (nemi szemölcs) megelőzéséhez legfontosabb tudnunk azt, hogy csak az aktív betegség fertőz. Amennyiben valakinél észlelhető a jelenség, csak óvszerben tanácsos házaséletet élnie a kondilóma gyógyulásáig.
A méhnyakrák esélye csökkenthető körültekintő monogám nemi kapcsolat létesítésével. A “0” stádiumban való felismerése tökéletes gyógyulást eredményezhet, de csak rákszűrő vizsgálattal fedezhető fel.
HPV elleni védőoltás
A humán papillóma vírus (HPV) okozta megbetegedések megelőzésére három készítmény áll rendelkezésre. A védőoltások az összetételükben és így az általuk megelőzhető kórképekben különböznek egymástól. A védőoltások mindegyik adható férfiaknak és nőknek is.
Kétkomponensű védőoltás
A HPV vírus két típusának a 16-nak és a 18-nak a fehérjéit tartalmazza. Ez a védőoltás a HPV egyes típusaival összefüggő méhnyak, szeméremtest, hüvely és végbélnyílás rákos megbetegedéseinek megelőzésére szolgál. A teljes oltási sorozat 2, illetve 3 oltásból áll: 9-14 éves lányoknak, fiúknak 2, az ennél idősebbeknek 3 oltásból álló sorozat szükséges. Hazánkban ezt a védőoltást Cervarix néven találjuk meg. A 2014-ben bevezetett HPV elleni önkéntes védőoltást ezzel az oltóanyaggal végzik. Az oltást azok a lányok kaphatják meg iskolai kampányoltás keretében, akik betöltötték a 12. életévüket és az általános iskola 7. osztályát a végzik.
Négykomponensű védőoltás
A HPV 6, 11, 16 és 18 típusa ellen fejlesztették ki, tehát a méhnyak-, szeméremtest- hüvely-, végbélnyílás rákos megbetegedései mellett a nemi szervi szemölcsök is megelőzhetők. Hazánkban Silgard néven kapható. Az oltási sorozat a kétkomponensűvel megegyezik.
Kilenckomponensű védőoltás
A HPV 6, 11, 16, 18 31, 33, 45, 52 és 58-astípusa ellen fejlesztették ki. A négykomponensű védőoltáshoz képest jóval szélesebb körű, közel 100 %-os védelmet biztosít az oltásban megtálalható plusz 5 HPV típus ellen a méhnyakrákkal szemben. Hazánkban a Gardasil 9 néven található meg. A készítményt 3 adagos ütemezés szerint alkalmazzák, 0., 2. és 6. hónapban 1-1 adag.
A házipatika oldalán megnéztem a különböző oltásokhoz kb. milyen áron lehet hozzájutni a hazai patikákban. Minden oltás vényköteles, tehát a háziorvossal vagy nőgyógyásszal fel kell íratni.
Cervarix Egy oltás ára 29 800Ft . 9-14 éves kor között 2 oltás esetén az oltási sorozat 59 600 Ft-ba kerül, 14 éves kor feletti 3 oltás ára pedig 89 400 Ft.
Silgard Egy oltás ára 29 754Ft . 9-14 éves kor között 2 oltás esetén az oltási sorozat 59 508 Ft-ba kerül, 14 éves kor feletti 3 oltás ára pedig 89 262 Ft.
Gardasil 9 Egy oltás ára 36 676Ft . Tehát az oltási sorozat 110 028 Ft-ba kerül.
Tehát mint a méhnyakrákkal foglalkozó bejegyzésben is leírtam. A hangsúly nem csupán a megelőzésen van, hanem a betegség minél hamarabbi diagnosztizálásán. Tehát csajok évente 1-szer irány a nőgyógyász. Szemölcsös elváltozások esetén pedig a bőrgyógyászat.
Forrás:
- https://www.antsz.hu/felso_menu/temaink/hpv/hpv.html#mennyiregyakoriamehnyakrak
- https://oltokozpont.hu/hu/oltas/20/hpv
- http://hpvdoktor.hu
- https://www.hazipatika.com/betegsegek_a_z/hpv-fertozes/544?autorefreshed=1
Képek:
- https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQRXY8-qOX-tId1FX_YNNhsrp0h608B5fGxVB3gNWYFPcjZazhINQ (HPV teszt)
- http://www.arsmedica.hu/images/kiskep/virusszemolcs_4.jpg (kondilóma)
- http://image.en.yibada.com/data/images/full/116411/cervarix.jpg (Cervarix oltás)
- http://pcuz.pl/wp-content/uploads/2015/05/sildgard.jpeg (Silgard oltás)
- http://www.thestandard.com.hk/newsImage/20180108/50003889contentPhoto2.jpg (Gardasil 9 oltás)
Kommentek