Nők jogaiért!

Idei évben minden 18. életévét betöltött magyar állampolgár élhetett a szavazási jogával, rassztól, nemtől, vallási hovatartozástól függetlenül. Ám nem mindig volt ez így. Valamikor nekünk nőknek nem adatott meg ez a lehetőség. Sok nő tett azért, hogy mi 21. századi nők élhessünk a választás jogával. Ismerjünk meg egy olyan hölgyet, aki élete során nagyon sokat tett azért, hogy mi is a férfiakhoz hasonlóan szavazhassunk, akaratunkat kinyilváníthassuk.

Emmeline Pankhurst, 1858. július 14-én Manchesterben született Emmeline Goulden néven. Szülei Robert Goulden és Sophia Crane a Liberális Párt (The Liberal Party) tagjai voltak. Apja sikeres üzletember, radikális politikai nézetekkel, a rabszolgaság elleni mozgalom támogatója. Anyja szenvedélyes feminista, aki kamasz lányát magával vitte a nőmozgalmi rendezvényekre. 14 évesen már a nők választójogát támogató gyűlésekre jár. Szülei révén már nagyon korán belekóstolt a szabadságért való küzdelembe. 1873-1879-ig Párizsban tanult, majd tanulmányainak befejezését követően visszatért hazájába. Ahol hozzáment a nála 24 évvel idősebb Richard Pankhurst szocialista ügyvédhez, aki az első angliai szüfrazsett törvényjavaslat és a Married Women’s Property Acts szerzője, ez utóbbi tette lehetővé a nőknek, hogy megtartsák keresetüket vagy javaikat, melyeket házasságuk előtt vagy alatt szereztek. Férjével közös nézeteket vallottak. Emmeline 5 gyermeket szült neki és nevelt, miközben segítette férje politikai előrejutását, és mindeközben aktív szerepet vállalt a nők szavazati jogáért folyó harcban. De hiába a sok munka, férjének nem sikerült bejutnia a brit parlamentbe, és 1898-ban elhunyt.

Emmiline, nem volt megelégedve a nőszervezetekkel, ezért 1903-ban megalapította a Női Szociális és Politikai Egyesület (Women’s Social and Political Union, WSPU) nevű polgári radikális nőmozgalmat. A WSPU tagjai úgy döntöttek, hogy amíg ők maguk nem szavazhatnak, addig a törvények sem vonatkoznak rájuk. Mottójuk: Deeds, not words (Tetteket, ne szavakat!). Kezdetben a nőmozgalom passzivitásba ütközött, de az idő elteltével egyre több eltökélt szüfrazsett keltett félelmet a brit politikusokban. A mozgalom tagjai vasrácsokhoz, kerítésekhez láncolták magukat, így próbálva érvényt szerezni követeléseiknek.

1907-ben Emmeline Londonba költözik és csatlakozik lányai erőteljes harcához. A szüfrazsett mozgalom egy igen karizmatikus személyiségévé válik.

Emmeline és lányai Christabel és Sylvia Pankhurst

1913. április 3-án letartóztatták Emmelint azzal a váddal hogy ő bújtott fel David Lloyd George elleni bombatámadásra. Emiatt Emmeline 3 év börtöntre ítélték. A szüfrazsettek tiltakoztak, utcai csatákat vívtak a rendőrökkel, a brit miniszterelnököt borssal szórták meg és rádobtak egy döglött macskát. Emmeline a börtönben éhségsztrájkba kezdett, és rossz egészségi állapotára való tekintettel április 12-én szabadon engedték. A tiltakozások azonban folytatódtak. Bombák robbantak, az utcai postaládákba savat öntöttek, templomokat gyújtottak fel.

Az I. világháború véget vetett a szüfrazsettek mozgalmának.

1917-ben Emmeline és lánya, Christabel Pankhurst megalapítja a Women’s Party-t (Nők Pártja). Céljaik az egyenlő bér, anya- és gyermekvédelem, a házassági törvény megváltoztatása. 1918 novemberében a 21 éves nők passzív, a 30. évüket betöltött nők aktív választójogot kaptak.

Emmeline a világháború után az Egyesült Államokba utazik előadókörútra. 1925-ben visszatér Angliába és csatlakozik a Konzervativ Párthoz. 1928. június 14-én meghal. 1928. július 2-án, Emmeline halála után három héttel az általános választójogot kiterjesztették a nőkre is.


Forrás:

Képek:

Címkék: , , , , , , , , , ,
Tovább a blogra »